Jdi na obsah Jdi na menu
 

Parkur

Parkurové skákání je jezdecký sport, ve kterém se jezdec na koni snaží v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb projet trasu s překážkami. Za svůj vznik vděčí nejvíce důstojníkům Britské kavalerie, kteří skoky přes různé překážky považovali za vynikající trénink jak jezdce tak i koně. Parkur má úzkou souvislost s drezurou, kůň musí být velice dobře přiježděn a musí důvěřovat jezdci. Na olympijských hrách se poprvé objevuje v roce 1900 v Peříži. Do roku 1945 byl parkur téměř výhradně vojenským sportem a některých závodů se směli účastnit pouze armádní jezdci. Od roku 1974 závodí muži společně se ženami.

Pár parkurových fotek :)

parkur-z.jpg

 

 

 

 

 

 

i26parkur03.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

4e452ed99a_80598888_o2.jpg17parkur15.jpg632f970e5c_80598900_o2.jpge1c3153025_80666409_o2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V parkuru existuje několik stupňů obtížnosti od nejlehčího ZM po nejtěžší TT. Každý stupeň má danou výšku překážek, přes které kůň skáče, určená je i maximální délka a počet skoků a kombinací, předepsané je i tempo. V tomto stupni může být překážka nanejvýš o 10 cm vyšší než je požadovaná výška stupně obtížnosti. Velmi často se v parkuru přistupuje k rozeskakování - pokud víc soutěžních dvojic dokončí parkur bez chyby (a podle propozic soutěže nerozhoduje čas), tyto dvojice se zúčastní ještě jednoho parkuru, který je většinou kratší a o něco obtížnější.

Při zkouškách základního vícviku jezdce je parkur postavený ve výšce 70-90cm a součástí je jak cvalová, tak klusová část. Pro rozhodčí je důležité, abyste dodržovali správné vedení koně, působili jistě a hlavně nespletli kurz.
 

Parkurové překážky:
Kolmý skok :
kolmak.jpeg

 

 

 

 

 

 

Zeď :
zed.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

Oxer :
oxer2.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Vějíř :
vejir.jpeg

 

 

 

 

 

 

Vodní příkop :
vp-a-odskok.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

Žolík :
zolik.jpeg

 

 

 

 

 

 

Křížek :
krizek.gif

 

 

 

 

 

 

 

Atd. :)